Поставени се 3 LED диоди. Првата црвена диода е поврзана на пинот 10, втората црвена диода е поврзана на пинот 9, додека пак зелената диода е поврзана на пинот 8 од Arduino Uno таблата. На катодата од сите три LED диоди поставени се и три отпорника со вредност од 220Ω. Звучникот е поврзан со зелената LED диода за да може да дава звучна сигнализација кога зеленото светло на семафорот ќе свети и излезот е поврзан на output од контролната плочка каде што со конектор се поврзува на ground (заземјување).