AtMega328P 8 битен микрокомпјутер е користен за детекција на импулси и одредување на нивната периода и фреквенција. Компоненти кои се користени во експериментот се Arduino Uno R3 плочка на која е вграден микрокомпјутерот AtMega328P, осцилатор и ЛЦД дисплеј 16х2. Осцилаторот генерира импулси на кои може да и се менува перодот (фрекцвенцијата) и duty cycle. Овие импулси се прифатени на дигиталниот пин 7 од Arduino Uno. Со одреден алгоритам на база на кој е развиен код во microC, микрокомпјутерот ги пресметува траењето на импулсот, паузата, перодата и фреквенцијата и преку I2C комуникационен интерфејс ги пренесува овие величини на ЛЦД дисплеј. I2C интерфејсот овозможува преносот на податоците од микрокомпјутерот на ЛЦД дисплејот да биде само со две жици.